Junespelsrekord

Gällande rekord för Junespelen efter 2015 års tävling. Rekorden gäller för Junespelen från och med 2001 då IK Hakarpspojkarna tog över ansvaret för tävlingarna. Endast grenar och klasser som finns för 2016 års tävling finns redovisade.

MS        
100m 11,12 Petter Gustafsson IK Hakarpspojkarna 2015
800m 1,57,00 Pontus Pettersson Skillingaryds FK 2014
Höjd 2,00 Tobias Svensson Wärnamo SK 2002
Längd 6,76 Tobias Lundqvist IK Sisu 2001
Kula 7,26 kg 20,44 Jimmy Nordin Malmö AI 2002
Diskus 2,0 kg 51,08 Anders Holmström Heleneholms IF 2002
         
P19        
Kula 6,0 kg 18,36 Wictor Petersson Malmö AI 2016
Diskus 1,75 kg 57,21 Wictor Petersson Malmö AI 2016
         
P17        
100m 11,05 Rickard Arvidsson Hökensås UR 2003
800m 2,03,7m Sebastian Lundberg Ljungby FIK 2009
Höjd 2,00 Simon Wiklund IK Wilske 2016
Längd 5,67 David Engvall IK Hakarpspojkarna 2016
Kula 5,0 kg 19,48 Wictor Petersson Malmö AI 2015
Diskus 1,5 kg 58,09 Wictor Petersson Malmö AI 2015
         
P15      
80m 09,79 Emil Nilsson Habo-04 Friidrot 2014
100m 11,30 Rickard Arvidsson Hökensås UR 2002
800m 2,05,99 Muhamed Bile Villstads GIF 2010
80m häck 84,0 cm 11,57 Anton Bertilsson Habo-04 Friidrott 2014
100m häck 84,0 cm 15,55 Artur Engström IK Ymer 2011
Höjd 1,85 Ludvig Brorsson Falköpings FIK 2015
Längd 6,29 Artur Engström IK Ymer 2011
Kula 4,0 kg 13,96 Örn Östenberg IFK Växjö 2013
Spjut 600 g 55,32 Isak Oskarsson Stensjöns IF 2011
         
P13        
60m 07,74 Linus Johansson IK Wilske 2016
80m 10,38 Mattias Carlsson Lekeryd-Svarttorp SK 2006
600m 1,37,21 David Canmo Trollhättans FIK 2014
60m häck 76,2 cm 09,70 Johan Claeson Tranås AIF 2014
Höjd 1,61 Jacob Thelander Ljungby FIK 2016
Längd hoppzon 5,16 Eskil Grahn Tranås AIF 2008
Kula 3,0 kg 13,52 Jonathan Amneskog Klippans FK 2011
Spjut 400 g 47,32 Rasmus Eriksson IF Göta 2011
         
P12        
60m 08,63 John Sallergård
Edvin Assarsson
Stensjöns IF
Eslövs AI
2001
2015
80m 11,39 Mikael Storm Eksjö Södra IK 2002
Längd hoppzon 4,66 Andreas Wärmegård Hökensås UR 2001
         
P11        
60m 08,62 Edvin Assarsson Eslövs AI 2015
600m 1,48,79 Vide Kjellgren Linköpings GIF 2016
Längd hoppzon

4,50

Jacob Thelander

Ljungby FIK 2014
Kula 2,0 kg 10,11 Jacob Thelander Ljungby FIK 2014
Spjut 400 g 26,56 Jacob Thelander Ljungby FIK 2014
         
P10      
60m 08,89 Edvin Assarsson Eslövs AI 2014
Längd hoppzon 4,40 Edvin Assarsson Eslövs AI 2014
         
P9        
60m 09,67 Maxim Wikner IK Hakarpspojkarna 2014
Längd hoppzon 3,91 Maxim Wikner IK Hakarpspojkarna 2014
Boll 300 g 36,26 Kalle Knutsson IK Sisu 2005
         
P8        
60m 10,09 Cameron Gibbs  IK Hakarpspojkarna  2016 
Längd hoppzon 3,35 Vidar Lindh IK Hakarpspojkarna 2015
Boll 300 g 22,32 Oliver Persic Ljungby FIK 2015
         
KS        
100m 12,66 Gabriella Nykvist Tranås AIF 2009
800m 2,11,80 Elin Wiik Sommen-Bygdens SK 2003
Höjd 1,80 Matilda Nilsson IK Hakarpspojkarna 2016
Längd 5,55 Erica Persson Råby-Rekarne GoIF 2001
Kula 4,0 kg 13,25 Moa Eskilsson Villstads GIF 2012
Diskus 1,0 kg 48,19 Anna Karlsson Motala AIF 2016
         
F17        
100m 12,45 Lisa Brorsson Falköpings AIK 2012
800m 2,17,04 Elin Wiik Sommen-Bygdens SK 2002
Höjd 1,65 Moa Sjödell IK Hakarpspojkarna 2015
Längd 5,29 Ida Nilsson Hovslätts IK 2014
Kula 3,0 kg 14,10 Moa Eskilsson Villstads GIF 2010
Diskus 1,0 kg 45,97 Anna Karlsson Motala AIF 2015
         
F15        
80m 10,57 Claudia Belgrave IK Ymer 2014
100m 12,71 Hedvig Nykvist Tranås AIF 2009
800m 2,20,89 Sandra Fransson IFK Växjö 2002
80m häck 76,2 cm 12,37 Victoria Johansson Tranås AIF 2006
Höjd 1,65 Sofia Wingård IK Orient 2016
Längd 5,43 Claudia Belgrave IK Ymer 2014
Kula 3,0 kg 13,61 Fanny Roos Ljungby FIK 2009
Spjut 400g 41,07 Sofia Troell Klippans FK 2012
Spjut 500g 37,70 Rebecca Nishiura Wärnamo SK 2015
         
F13        
60m 08,32 Elin Stenhammar Alingsås IF 2016
80m 10,55 Natalie Lundborg Stensjöns IF 2003
600m 1,46,16 Lina Andreasson Eksjö Södra IK 2004
60m häck 68,6 cm 09,71 Tove Gisslen IK Wilske 2016
60m häck 76,2 cm 10,02 Ellen Wikström IK Hakarpspojkarna 2006
Höjd 1,55 Martina Damgren IK Hakarpspojkarna 2003
Längd hoppzon 5,14 Ida Nilsson Hovslätts IK 2011
Kula 2,0 kg 12,58 Emilia Neuhaus Eksjö Södra IK 2016
Spjut 400 g 36,71 Sofia Torell Klippans FK 2011
         
F12        
60m 08,59 Sissel Eliasson Alingsås IF 2016
80m 11,35 Elin Gustavsson Falköpings AIK 2002
Längd hoppzon 4,65 Elin Gustavsson Falköpings AIK 2002
         
F11        
60m 08,68 Julia Wennersten IK Ymer 2012
600m 1,57,47 Hedvig Nykvist Tranås AIF 2005
Längd hoppzon 4,50 Julia Wennersten IK Ymer 2012
Kula 2,0 kg 10,40 Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 2003
Spjut 400 g 21,52 Linnea Amnskog Klippans FK 2011
         
F10        
60m 09,26 Matilda Åkerman IFK Halmstad 2014
Längd hoppzon 4,03 Tilda Gross Lekeryd-Svarttorp SK 2016
         
F9        
60m 09,50 Hilda Freij Wärnamo SK 2015
Längd hoppzon 3,81 Emma Sandin
Hilda Freij
IK Hakarpspojkarna
Wärnamo SK
2014
2015
Boll 300 g 26,77 Alice Davidsson Wärnamo SK 2013
         
F8        
60m 10,20 Hilda Freij Wärnamo SK 2014
Längd hoppzon 3,34 Hilda Freij Wärnamo SK 2014
Boll 300 g 14,33 Ida Stolper Rosenqvist IK Hakarpspojkarna 2014